SinArts

A RÉS programról

2022-ben a SÍN Művészeti Központ elindította a magyarországi előadóművészeti területen egyelőre egyedülálló, innovatív, részvételi finanszírozási programját RÉS címmel.

Mi is az a közösségi finanszírozás?
A közösségi finanszírozás több, különböző finanszírozási modell gyűjtőneve, melyekben a közös pont az, hogy a rendelkezésre álló pénzügyi forrásról az a közösség dönt, akik a megítélt összegek kedvezményezett köréhez tartoznak.

Hogyan valósul ez meg ez az elv a RÉS esetében?
A független, kortárs előadóművészet területén működő SÍN Művészeti Központ 2022 elején 3 millió forint támogatási keretet hirdetett meg nyílt pályázati felhívásban. A kiírás szerint a pályázatban résztvevők minden pályázati anyagot elolvastak. A SÍN munkatársai a döntési folyamatot, annak keretrendszerét dolgozták ki és vezették le csoport facilitációs módszertanra alapozva, a döntésben nem vettek részt. A pályázók közössége – 2022-ben harminchat résztvevő – egy egynapos workshop-jellegű munkában végül öt programot választott ki a pályázatok közül különböző összegekben való támogatásra, mely összeget a pályázatok a beadáskor tartalmaztak. Izgalmas és csodálatos nap volt ez a SÍN és a döntési folyamatban résztvevők számára is. Rengeteget tanultunk egymástól, a demokratikus és transzparens döntési folyamatok felszabadító erejéről.

Miért hoztuk létre a RÉS programot?
A program elindításával több direkt és indirekt célunk volt:
– Alternatív támogatási rendszerek megismerése, fejlesztése és terjesztése (nem csak) a hazai előadóművészeti területen
– A többnyire pályázói oldalon dolgozó művészek számára lehetőség arra, hogy pályázatokat olvashassanak és értékelhessenek
– A nem hierarchikus rendszerek új formáival, megoldásaival való kísérletezés
– Egymás iránt vállalt felelősségünk fejlesztése
– Az együttműködésre való nyitottság bátorítása, ennek megélésére való lehetőség akár versenyhelyzetben is
– Vitakultúra fejlesztése
– Demokratikus, transzparens döntési folyamatok megismerése, terjesztése

Mit tanultunk az első évből?
Elsősorban azt, hogy valami fontosat, különlegeset hoztunk létre, amelyet – hacsak a szűk szakmánkban is – rendkívüli visszhang kísért. Ez megerősített minket abban, hogy a RÉS programot 2023-ban is folytatnunk, fejlesztenünk kell.
Ha egy folyamatot alaposan megtervezünk, annak minden részletét megosztjuk az érintettekkel, és azt következetesen végigvisszük akkor egy olyan biztonságos teret hozunk létre, amelyben minden résztvevő kíváncsi, támogató és együttműködő tud maradni.
Egy olyan döntés, amely mögött meghúzódó érvek és mérlegelések minden résztevő számára érhető, világos és követhető – még akkor is ha az egyén számára nem feltétlenül kedvező – mindenki számára elfogadható és támogatható.

A 2024-es RÉS program támogatottjairól röviden

Egy olyan belföldi rezidencia program kidolgozását tervezzük, amiben a nyáron
kihasználatlanul álló vidéki kő(báb)színházak tereinek igénybevételére pályázhatnak
független színházi projektek, alkotók. Ehhez elsősorban a rezidencia program strukturális
kidolgozására, illetve a kőszínházi partnerekkel való együttműködés kialakítására van
szükség.

Az ESZME egyesület a függetlenek támogatására egy lehetséges alternatívát lát a
Magyarországi Bábos Rezidens Program kidolgozásával, amely a kő(báb)színházi és
független alkotói szféra közötti kapcsolódást is erősítheti. A program röviden: meghatározott
időszakra pályázhat független alkotó, hogy a nyári időszakban játszóhelyként nem üzemelő
színházak próba/színpadi terében kísérletezzen pályázott projektjén, biztosított szállással.
Az adott színházzal megegyezve az időszak leteltével, fázisbemutatóját/kész munkáját a színháznak is kedvező konstrukcióval bemutatja. A program több igény kielégítését célozza:
kőszínházi terekben vendégalkotók, gondolkodásuk megjelenését, a pályázó számára
infrastruktúra meglétét, a színház számára egy független alkotó megismerését. Valamint
összességében a független-nem függetlenek közötti szakadék áthidalását.

Ez a workshop sorozat 60 feletti nőknek biztosít teret és eszközöket, hogy egy fix csapatban újra találkozhassanak önmagukkal és saját testükkel. Felfedezzék önmagukon/ önmagukban mindazt ami megváltozott. A workshopok nyelvezetének alapját a mozgás illetve az érintés különféle formái alkotják.

Az idősebb generációknál megfigyelhető, hogy a nők nagy sem aktív félnek tekintve. Ez nem csak a társadalmunkból eredő diszfunkcióra utaló jel, hanem az egyén kiégésére is. Egy bizonyos kor felett különféle okok miatt pl.: nyugdíjba vonulás, társ elvesztése, hajlamos az ember lelassulni, akár egészen a mozdulatlanságba burkolózni. Sokszor a mögé bújni, hogy:” Öreg vagyok én már ehhez, nekem már mindegy!”
Szerencsére ismerünk igazán pozitív ellenpéldákat is és ez az ami engem motivál abban, hogy ezt a csoportot életre hívjam. Fontosnak tartom, hogy a nyugdíjasok aktív, és testileg- lelkileg is egészséges tagjai legyenek a társadalmunknak. A mozgás (tánc, tudatos jelenlét, torna, jóga) és az érintés (ön és csoportos masszázs, kontaktimpro.) által újra ismerkednek majd a testükkel, életre keltik azt az erőt, ami ott rejlik egy idősödő testben is. És nem utolsó sorban ott rejlik a közös ügy erejében egy új közösség kialakulása is.

Balta díj – művészeti szemléletű díj
A kortárstánc területén aktívan jelen lévő emberek, intézmények, kezdeményezések
munkáira hívja fel a figyelmet.

Az alkotók a Game Changer platform részeként alapították meg a sajátos szemléletű díjat,
amellyel szeretnék felmutatni a kortárstánc területén aktívan jelen lévő emberek,
intézmények, kezdeményezések munkáit, amelyek képesek rést ütni a meglévő struktúrákba
vagy őrlángként tartják a lelket a szakmában.

A balta egy eszköz a cselekvés kezében. A balta rést üt, megnyit, ezáltal felszabadít.
Felkavarja az állóvizet, mozgásba hozza a stagnáló energiákat, teret képez a tömörnek hitt
struktúrákban. Fontos számunkra, hogy megálljunk egy pillanatra, hogy köszönetet
mondjunk és értékeljük azokat a látható és láthatatlan energiákat, amelyek támogatják és
lendületet adnak ennek a területnek! Tesszük ezt magunkért és egymásért.

A Mani is Me célja egy workshop sorozat és egy ismeretterjesztő video létrehozása, amelyben a szabadúszó művészeknek szeretnénk segítséget nyújtani a pénzhez való hozzáállásuk tisztázásában, a tabuk és kommunikációs nehézségek feltérképezésében, lebontásában és a munkájuk reális beárazásában.

Szeretnénk tabuk nélkül beszélgetni, egyeztetni a pénzről, fizetésekről, keretekről, munkára fordított időről és annak értékéről. Úgy tűnik tele vagyunk elfojtásokkal, félelmekkel a pénzzel kapcsolatban. Szeretnénk ezt oldani és a fizetésekről és ezáltal a munkánk értékéről transzparensen egyeztetni, megosztani, közösen gondolkodni. A krízis idején, amikor egyre inkább drágul minden, a kérdés egyre égetőbb. Mit tudunk a megszokásainkon változtatni? Munkánk értékét hogyan állapítjuk meg? Az önérdek érvényesítés miért ilyen
nehéz? Mi segít? A tiszta kommunikációt hogyan lehet gyakorolni? Hogyan tarthatom a határaimat egy munka struktúrájának és értékének egyeztetésekor? Hogyan tudom a személyes és szakmai viszonyulásaimat külön kezelni egy kicsi és zárt szakmai közegben? Esetek megosztásán és elemzésén keresztül szeretnénk együtt válaszokat találni ezekre a kérdésekre. Azt reméljük, hogy a workshop segíthet abban, hogy előrébb jussunk az előbb említett és ehhez hasonló kérdéskörökben.

Extinction/kihalás, közel áll a függetlenek helyzetéhez, akik a lassú kivéreztetés és az anyagi támogatás hiánya miatt, alternatív működési megoldásokat keresnek. A globális felmelegedés hasonló rendszerszintű újragondolásra késztet. A klímaválság a kapitalista gazdaságból fakadó társadalmi krízis eredménye is, ennek részét képezi a társadalmi egyenlőtlenség, az oktatás és a kultúra elhanyatlása is.
A problémák összefüggésének megértésével az előadó-művészek komplex megnyilvánulása a figyelem felhívás erőteljes eszközévé válhat. A tanult tehetetlenség helyett pedig együtt gyakoroljuk a cselekvő jelenlétet.

Az Extinction Rebellion-nel tervezett fél éves együttműködés keretein belül akciókkal támogatnánk a megalakulóban lévő Civil EU-s elnökséget, felerősítve a civil szervezetek hangját a művészet és a kreativitás nyelvén.

A 2023-as RÉS program támogatottjairól röviden

A STEREO AKT társulat új fejezetet nyit: Művház néven új kulturális műhelyet és közösségi teret nyitunk a 8. kerületben, ami próbaterem, közösségi iroda és találkozóhely lesz, elsők közt a májusban megrendezésre kerülő STEREO10 Fesztivál bázisa is lesz.

Célunk egy magyar kortárs cirkusz fesztivál elindítása, ami évente kerül majd megrendezésre. Tapasztalataink szerint a legnagyobb hiányosság a magyar újcirkusz szférában, hogy az elkészült produkciók nem kapnak elég nyilvánosságot és továbbjátszási lehetőséget.

A nemzetközi előadóművészeti oktatásba bekapcsolható, akkreditálható, egyetemi MA képzés előkészítése. Curriculum kidolgozása, a nemzetközi curriculumokkal való kompabilitás megteremtése. A fenntartható működés kidolgozása, nemzetközi kapcsolatok kialakítása, a leendő pályázati anyagok előkészítése

Célunk egy láthatósági felület (adatbázis) létrehozása, amelyen keresztül kizárólag mozgással foglalkozó alkotók, előadók közvetítését végezhetjük a film- és reklám iparban, valamint a motion capture gyártásban.

3 napos szakmai-, networking- és színházi fesztivál, kapcsolódási fórum a szakma, a pályakezdő drámaírók, és a kortárs irodalom iránt érdeklődő közönség számára.

A 2022-es RÉS program támogatottjai

Dobos Eszter és Trömböczky Napsugár (Femini) művészeti kutatása, melynek fókusza a kollektív emlékezet megszerkesztése a személyes történelem feldolgozásán keresztül.
Központi témájuk a rendszerváltás – bár 30 évvel ezelőtti, meghatározó történelmi esemény, a köztudatban, köztereken, ünnepségeken mégsincs kiemelt helye. A kutatás keretein belül kreatív emlékgyűjtést szerveznek, a rendszerváltást megélt civilek bevonásával. Céljuk egy színes archívum létrehozása (interjúk, audio és videós anyagok, tárgyi emlékek, kérdőívek), és a feldolgozáshoz megfelelő művészeti forma megtalálása. Az anyagok gyűjtésének egyik inspirációja az iskolai emlékünnepek hagyománya (illetve annak kritikája) – hogyan állna össze az a műsor, amit március 15-höz, vagy az ‘56os forradalomhoz hasonlóan, a rendszerváltásról állítanak össze?
A RÉS által odaítélt támogatás: 350 000 Ft.

A SZOME (Szomatikus Oktatásért és Mozgásért Egyesület) 2022. 10. 22-i, első nyílt napjára kapott támogatást a RÉS pályázóitól.
Egész napos szakmai programjukon sajátélményű tapasztalási lehetőséget kínálnak a testtudati fókuszú mozgás, a szomatikus szemlélet megismeréséhez.
Változatos programok (workshop, előadás, performansz) keretében biztosítanak lehetőséget a test- tapasztalásra, információgyűjtésre, hatékony és biztonságos mozgásra. Meggyőződésük, hogy a szomatikus szemlélet az egyének, előadók és művészi kollektívák munkáját is gazdagítja. A nyílt napon bemutatkozik 14 fős közösségük tagjai nagy részben 35 év alatti résztvevők, négyen doktori képzésben vesznek rész, többen a kortárs tánc irányából érkeztek, gyakorló előadók, terapeuták. Céljuk, hogy megteremtsük a szomatikus mozgás és oktatással kapcsolatos a szakmai párbeszéd, a jó gyakorlatok megosztásának kereteit.
A RÉS által odaítélt támogatási összeg: 442 000 Ft.

A Prevenciós Puttony, Gaál Júlia és Kovács Bence programjának fő célja az egészségügyi edukációs hiányosságok csökkentése, megszüntetése az előadóművészeti szférában dolgozók, illetve tanulók számára.
A program ezt a célt, egy a táncszakma igényeire szabott komplex, holisztikus szemlélet alapján összeállított workshop-sorozat megtartásával kívánja elérni. Ennek a tudásanyagnak az elsajátításával, a résztvevők önállóvá válnak saját egészségük megőrzésében, és egy magasabb szintű tudatossággal tudnak viszonyulni saját testükhöz és annak igényeihez. A workshopok októberben és novemberben valósulnak meg a SÍN-ben.
A RÉS által odaítélt támogatási összeg: 660 000 Ft.

Csuzi Márton, Dobos Eszter és Nagy Emese (Flying Bodies&Gondolat Generátor) programjának célja egy projekt alapító dokumentum létrehozása, mely a megvalósítási tervét tartalmazza, egy edukatív célú, online platform kialakításának.
A platform egy streaming szolgáltatás, elsősorban vidéki közép- és általános iskolák számára. Az oldalon, a budapesti tánc programokat kínáló színházak online repertoárjai találhatók meg, kiegészítő, a befogadást és az aktív feldolgozást segítő anyagokkal együtt.
A RÉS által odaítélt támogatási összeg: 600 000 Ft.

Az Under500 (szabadúszó, a kortárs művészet területén mozgó művészekből álló kollektíva) fesztivál a kísérletező, műfaji határokon átívelő magas minőséget képviselő produkciók platformja.
A performatív művészetek, a képző- és zeneművészet legfrissebb tendenciáit a kortárstánc színtér szemszögéből mutatja be. Céljuk az új kifejezésformák népszerűsítése, a diszciplínákon átívelő együttműködések ösztönzése és ezzel egyidejűleg a kortárs művészetek hazai közönségének bővítése. Az első, egynapos fesztivál 2020-ban valósult meg hét produkcióval, második alkalommal 2021-ben egy kétnapos eseményt valósítottak meg összesen 20 előadással. Idén is folytatták a hagyományt és egy kétnapos esemény keretében közel 18 produkciónak és kísérő programnak biztosítottak bemutatkozási lehetőséget.
A RÉS által odaítélt támogatási összeg: 1 000 000 Ft.

RÉS Program
Scroll to top