Ha kortárstáncos vagy, érdekel a kollaboratív, horizontális művészeti munka, a kutatás, a saját gyakorlatodtól eltérő módszerek, megközelítések megismerése, kapcsolódás a nemzetközi szakmához, akkor olvass tovább, hiszen ez a felhívás neked szól, mert:
Az alábbiakban olvashattok a felhívás hátteréről, kereteiről, a kollektíva összeállításának folyamatáról – előre szólunk: hosszú lesz, de szerettünk volna minden körülményt, információt közzétenni, hogy mindezek alapján dönthess arról, érdekel-e a lehetőség.
De mi is az az iCoDaCo? – a háttér
2024 januárjában indult el az iCoDaCo elnevezésű Kreatív Európa projekt 12 szakmai szervezet együttműködésében. A partnerség tagjai: ilDance (S) / LAUKKU (LV) / Circe (GE) / SHIFFT (NL) / Instável (PT) / FACE (B) / Creativity Lab (LV) / Studio Alta (CZ) / SM Collab (D) / CuntsCollective (DK) / Movimento en Red (ES) / SÍN Művészeti Központ (H).
A négyéves programban a partnerség a kortárstánc alkotói folyamatának és láthatóságának innovatív stratégiáit és módszertanait kutatja, fejleszti. A program célja a szcéna fejlesztése és a lehetőségek bővítése kortárstáncosok, alkotók, művészeti menedzserek, közösségek és közönségek számára Európában.
A partnerek kilenc, egy-egy országban dolgozó kollektívát hoznak létre, akik együtt dolgoznak majd új tudás, módszertanok és gyakorlatok kialakításán. A cél a fenntarthatóság, a hozzáférhetőség és az innováció fejlesztése a kortárstánc területén, valamint a műfaj erősítése egyéb szektorok és a társadalom számára.
Ezen túl, az iCoDaCo 2024-2027-ben a világ első szabadon hozzáférhető, a kortárs tánccal foglalkozó digitális platformját fejlesztjük. A projektben résztvevő művészek mind egyéni, mind kollektív tudásukkal járulnak majd hozzá ehhez a platformhoz.
Az iCoDaCo a koreográfiai innováció és a kulturális csere kontextusa, hangsúlyt fektetve a tánc politikai és társadalmi vonatkozásaira. Elkötelezettek vagyunk egy olyan kreatív környezet kialakítása iránt, amely tiszteletben tartja a különböző mozgáshagyományokat, és ösztönzi a különböző hátterű művészek részvételét. Célunk, hogy a projekt folyamatai és eredményei a széles közönség számára is elérhetőek legyenek – workshop-ok, tréningek, közösségi folyamatok megvalósításán és a digitális platformon keresztül.
A keretek
Az iCoDaCo 2024-2027 keretében kilenc kollektíva dolgozik majd: Svédországban, Dániában, Hollandiában, Spanyolországban, Portugáliában, Csehországban, Lettországban, Magyarországon és Grúziában. A kollektívák szorosan együtt fognak működni, és a projekt teljes időtartama alatt gyakori online találkozókon, tapasztalatcserén és gyakorlat megosztásban vesznek majd részt.
A művészeti együttműködésen túl a projekt széleskörű és többrétegű támogatást kínál a művészek számára, amely mentorálást, tanácsadást, útmutatást, tanulási lehetőségeket foglal magában.
A helyi kollektívák folyamatait támogatja majd egy úgynevezett ’Encompassing Collective’ (átfogó kollektíva), mely egy művész-kutatókból álló trió: Israel Aloni, Lee Brummer és Sebastian Matthias. Ők kísérik majd az alkotói folyamatokat, gondoskodnak a kollektívák közötti tudásmegosztás kereteiről, valamint a kutatási időszak tapasztalatai alapján kidolgozzák a kreációs folyamat közös kereteit, kiindulópontját.
Mit kínálunk?
Mit kérünk?
Kiknek a jelentkezését várjuk?
A jelentkezés módja
A kollektíva összeállításának módjában a SÍN számára az alábbi szempontok fontosak:
Éppen ezért az alábbi kereteket dolgoztuk ki, ami egy kísérlet, mi magunk is ismeretlen terepen járunk, tehát örömmel vesszük a visszajelzéseket, ötleteket, kérdéseket ezzel kapcsolatban.
Egyéni jelentkezés
Egy egész napos workshop-ra invitálunk 2024. május 12-én 10h és 17h között a SÍN Művészeti Központba. Ezen a workshop-on mindenki részt vesz, aki jelentkezik.
Ez a nap arról szól, hogy a jelentkezők a lehető legjobban megismerjék egymást egy vezetett folyamatban, mozgás, tánc, játékok, beszélgetések, közös ebéd formájában.
A workshop-ot Szemessy Kinga és a SÍN munkatársai vezetik majd.
A jelentkezés ezen az űrlapon lehetséges:
https://forms.gle/K9nBrYxCZVgqjYgx5
Aki érdeklődik a program iránt, és csak azért nem jelentkezik, mert a május 12-i workshop napon nem ér rá, kérjük, hogy írjon erről egy email Rácz Anikónak a racz@sinarts.org címre. Szeretnénk felmérni, hogy hány olyan érdeklődő van, aki részt venne a programban. Amennyiben nagyon sokan vagytok így, megpróbáljuk megtalálni a módot arra, hogy a jelentkezést bővítsük, módosítsuk.
Kollektívák kialakítása
Az iCoDaCo kollektíva kialakításánál az alábbi szempontok fontosak:
– Olyan művészek együttműködése, akik amennyire az adott kontextus megengedi – tudjuk, hogy a magyarországi kortárstánc szcéna kicsi, sok-sok kapcsolódással -, nem dolgoztak még sokat együtt, nem feltétlenül ismerik egymást szakmai szempontból
– Diverzitás: életkorban, szakmai tapasztalatban és háttérben
– Megbízhatóság, a kutatásra, új formák, megközelítések megismerésére való nyitottság
A május 12-i közösen eltöltött nap alapján a résztvevőknek egy hónapja lesz arra, hogy saját maguk alakítsanak ki 6 illetve 7 fős kollektívákat.
Emiatt az egyéni jelentkezési lapon beküldött információt a május 12-i workshop-ot követően minden jelentkezővel megosztjuk- megkönnyítendő a kollektívák összeállítását -, nem csupán az elérhetőséget, hanem a kérdésekre adott válaszokat is.
Mivel a május 12-i nap arról szól, hogy a jelentkezők megismerjék egymást, és ennek a tapasztalatnak az alapján tudjanak gondolkodni a kollektívákról, ezért a kollektíva összeállításában csak olyan tagokban tudtok majd gondolkodni, akik részt vettek ezen a napon, hiszen a személyes, közös találkozást gondoljuk a kollektíva kialakítás alapjának.
Egy-egy résztvevő számára lehetséges lesz majd csatlakozni több kollektívához is.
A kollektívák június 10. 20h-ig küldhetik el majd közös jelentkezésüket szintén egy google form-on, melyet május 12-én osztunk meg a résztvevőkkel.
A beadott kollektíva javaslatok közül a SÍN munkatársai választják ki azt, amelyik részt vesz majd a programban a fent leírt szempontok alapján, melyről június 14-ig értesíti az összes résztvevőt.
A kiválasztás után a SÍN munkatársai egyénileg egyeztetnek a kollektíva tagjaival a szerződésről, a munka további menetéről.
Tehát a jelentkezés, kollektíva összeállítás menetrend röviden:
2024. április 15 – május 8. jelentkezési időszak
2024. május 8. 20h jelentkezési határidő
2024. május 12. 10-17h workshop a SÍN-ben
2024. május 13 – június 10. kollektívák kialakítása
2024. június 10. 20h jelentkezési határidő a kollektívák számára
2024. június 14. a kiválasztott kollektíva közzététele
Várjuk jelentkezéseteket a fent megadott űrlapon 2024. május 8-ig!
Amennyiben további információra van szükségetek, kérdésetek van keressétek Rácz Anikó projektvezetőt a racz@sinarts.org címen.
Üdvözlettel,
A SÍN csapata